Projekt ChillArt pt. Zmysł Kobiety
autorka: LaydeeDee

Kobieta jest dziwnym zjawiskiem
pospolitym niczym burza lub tęcza,
zarazem tak nieprawdopodobnym
wciągającym, jak one
.

Ewa KozaneckaW każdej kobiecie drzemie potężna siła, bogactwo instynktów, moc twórcza, naturalna mądrość i zmysłowość. Jakże często się jednak zdarza, że coraz bardziej zagubiona w chaosie codzienności, pośpiechu życia i pogoni za potrzebami ciała współczesna kobieta zagłusza w sobie życiodajne przesłanie swej duszy. Zapomina o własnych ścieżkach naturalnej instynktownej psychiki. Wtłoczona w sztywne role i wir aktywności przestaje słuchać wewnętrznego rytmu - miarowego bębna serca. "Zmysł kobiety" to połączenie dwóch cech: zmysłowości i tzw. szóstego zmysłu - intuicji.
"Zmysł kobiety - szósty zmysł" to tytuł projektu, do którego inspiracją stał się Dzień Kobiet.

Autorka chce zaprezentować kompozycję sztuki nowoczesnej i klasycznej, której różnorodna forma przedstawia ponadczasowość kobiecej zmysłowości, niezmiennej niezależnie od pory roku, kultury, sytuacji politycznej, epoki.


"Gdzie mieszka? Na dnie studni, w grzbietach fal, w eterze poprzedzającym czas. Jej dom jest we łzie i w oceanie. Mieszka w miazdze drzew szumiącej sokami. Pochodzi z przyszłości i z początku czasu. Mieszka w przeszłości, a my ją stamtąd wzywamy. Jest w teraźniejszości, ma swoje krzesło przy naszym stole, stoi za nami w kolejce, jedzie przed nami szosą. Jest w przyszłości i cofa się w czasie, by wyjść nam na spotkanie."

Para la Mujer Grande 1971 Clarisa Pincola Estés


Projekt ma na celu wprowadzenie sztuki do przestrzeni dotychczas dla niej mało dostępnych (kluby) i zachęcenie młodych ludzi do obcowania ze współczesną sztuką również poza galerią,oraz zaproszenie do teatru poza jego instytucją. Jest to możliwe dzięki fuzji wernisaży, koncertów, formy teatralnej, tanecznej i multimedialnej z wieczorną imprezą klubową.

Zamysłem autorki jest również odnalezienie ludzkiej natury i wsłuchanie się w jej rytm, by potem zestroić go z rytmem przyszłości generowanym przez cywilizację. W tym celu pragnie wypromować pierwotną rolę chilloutu jako miejsca odpoczynku i kontemplacji, przez chwilowe wyciszenie imprezy pozostawiając tylko jej puls i zwrócenie uwagi na atmosferę panującą przy dźwiękach nagrania z naturalnie bijącym ludzkim sercem.

Pomysł ten ma zostać zrealizowany w sopockim klubie galerii Sfinks i w innych klubach dysponujących odpowiednią przestrzenią, chętnych niecodziennie świętować Dzień Kobiet.

Realizatorami projektu jest grupa kreatywna ChillArt. Pod tą nazwą kryje się załoga złożona z autorki LaydeeDee oraz zaproszonych do współpracy artystów - muzyków, fotografików, plastyków, tancerzy, ekstremalistów, oraz pięknych kobiet, które zdecydowały się obnażyć swoje subtelne ciała i utalentowane dusze...

A wszystko po to, by treścią dźwięków i wizji wypełnić przestrzeń, pobudzić zmysły, przyśpieszyć puls... by pewnego wieczor klub stał się ponadczasowym organizmem ożywionym przez urocze i energiczne krwinki ludzkiej krwi.

Zaprezentowane zostaną:
  • gorące - przywiezione prosto z berlińskiej wystawy indywidualnej obrazy-kolaże Ewy Kozaneckiej;
  • klasyczne akty kobiece wykonane przez fotografika Tomasza Dyczewskiego o tytule „Zmysł Kobiety”, prezentowane na wystawach w Warszawie;
  • przygotowane w ramach pracy dyplomowej fotografie Joanny Marjak tworzące cykl pt. „Mistyfikacja”;
  • nastrojowy wystrój wnętrza sali błękitnej autorstwa Dominiki Krajewskiej i Moniki Zborowskiej;
  • symboliczna wizualizacja pomysłu Dominiki Krajewskiej zrealizowana przez Ewę Kozanecką;
  • koncert marimbowy duetu YX Olega Dziewanowskiego i Adriana Łukaszewskiego z towarzyszeniem elektroniki Pawła Grabowskiego, wprowadzający miły, ambientowy nastrój w sali błękitnej;
  • obrazy na płótnach Moniki Zborowskiej, które stanowią dekorację sali głównej i jednocześnie scenografię spektaklu;
  • performance grupy ChillArt w kostiumach projektu Dominiki Krajewskiej współtworzonych przez Annę Stefaniak;
  • spektakl teatru „Cynada” Bożeny Eltermann;
  • krótki film Dominiki Krajewskiej i Macieja Szupicy;
  • improwizacje muzyczne dj’a Michała Wierzchowskiego oraz teamu Olega Dziewanowskiego i Adriana Łukaszewskiego na perkusjach w sali głównej;


Opis wydarzenia

Fontanna

Wernisaż (godz.21:00)
Sito: kolaże tematyczne - Cherry Boom! (Berlin)
Djs: Muchacho, KCR, Deckard

Sala Błękitna

Wernisaż i koncert (godz.22:00)
Fotografia: Klasyczne akty "Zmysł Kobiety" - Tomasz Dyczewski (Warszawa) i Cykl "Mistyfikacja" - Joanna Marjak (Gdańsk)
Instalacje: Panele Czasu - Moncheri (Londyn),
Aranż przestrzeni: LaydeeDee
Wideo: "Klepsydra" LaydeeDee & Cherry Boom!
Muzyka: Koncert na 2 marimby + elektronika YX (Hannover)

Sala Główna

Koncert: Loco Star(godz. 23:00)
Wizualizacje: TVOUT, Zupika
Performance: Grupa ChillArt (Space) Elektroniczny
Kolaż muzyczny: LaydeeDee, MayBee, Deckard
Scenografia: Moncheri
Instalacja linowa: MayBee
Kostiumy: LaydeeDee & Makowa Panienka
Makijaż: Karolina Siwiec
Spektakl: Teatr "Cynada", Obsada: Bożena Elterman, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Magda Frąckiewicz
Projekcja: "Striptiz Tranz" - LaydeeDee & Monsieur Zupica, Obsada: Bożena, Magdalena, Ewelina, Agnieszka, Sarenka, Eliza..., Dominika
Muzyka: Deckard + YX (Improwizacje Dj+YX instrumenty perkusyjne) SERCE ChillArt


Sala z fontanną

Poczęstunek

Piramidki - kompozycje z jabłek i papryczek chili wykonane mistrzowsko przez Elizę.

Wystawa obrazów (Cherry Boom!)

Ewa Kozanecka

Ewa Kozanecka Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale grafiki. Zajmuje się multimediami i sitodrukiem. Prace które będą pokazane na wystawie z okazi Dnia Kobiet w Sfinksie, zaprezentowane zostały na wystawie indywidualnej w Berlinie. Autorka zainspirowana projektem ChillArt wykonała dodatkowe obrazy.











Obrazy-Kolaże tematyczne wykonane techniką sitodruku.

Kolaż








Sala błękitna

Aranż przestrzeni sali błękitnej (LaydeeDee)

Fotografie Tomasza Dyczewskiego „Zmysł Kobiety”

Tomasz Dyczewski

Tomasz Dyczewski Artysta fotografik uprawiający tę sztukę od ponad dwudziestu lat. Zafascynowany pięknem i wdziękiem kobiecego ciała. Jego modelki to osoby wyszukane z tłumu, bez doświadczeń i często bez wiary w siebie. Nie bierze udziału w konkursach bo największa satysfakcje czerpie, widząc radość modelki podczas oglądania zrobionych zdjęć. Dla niego są one potwierdzeniem, ze każda kobieta jest piękna.
Większość swoich prac tworzy w zaciszu własnego studia i plenerze. Autor serii nowatorskich zdjęć wykonanych ze skonstruowanych przez siebie latawców. Jego prace zdobią ściany wielu wytwornych domów, restauracji i kawiarni.




Kilkanaście fotografii klasycznych aktów kobiecych.   


Fotografie Joanny Marjak „Mistyfikacja”

Joanna Marjak

Joanna MarjakAbsolwentka ASP w Gdańsku (1999-2004). Prezentowała swoje prace na wielu wystawach i konkursach:
CORPOREAL - Klub Żak w Gdańsku (2004), Konkurs i wystawa "Polaków portret przaśny. I Forum młodych karykaturzystów" pod Patronatem Honorowym Ministra Kultury RP w Warszawie (2004). Finał w Ogólnopolskim Konkursie TUBA SATYRICA w Toruniu (2004). Ogólnopolski przegląd grafiki użytkowej studentów wyższych uczelni - ASP w Katowicach (2001). Wyróżnienie na ogólnopolskim Plenerze Plastycznym SKOKI 97. II nagroda w dziedzinie malarstwa w ogólnopolskim konkursie "Dmuchawce, latawce, wiatr" (1997).

Fotografie kobiece z cyklu pt. "Mistyfikacja"

Cykl zdjęć pt. MISTYFIKACJA to obrazy mniej lub bardziej stylizowane, które pod ciężarem makijażu, kostiumu i dekoracji są manifestem samotności, alienacji. To esej o kobiecie i towarzyszących jej stereotypach. To konkluzja kobiecości autorki i potrzeby wyrażania jej. Swoisty Teatr Jednej Aktorki, celowo wprowadzający w błąd przez karmienie pozorami prawdy. Autorka kreuje siebie na osoby, za jakie chce być brana, bazując na ich "języku", poziomie ich kultury i przypisanej im inteligencji. W zaprezentowanym cyklu zdjęć jest reżyserką, scenografką, charakteryzatorką i aktorką. Staje się eksponatem we własnej galerii fotografii, angażując siebie w każdą ze stworzonych na własne potrzeby ról. Zaspokaja wrodzoną potrzebę bycia w centrum uwagi.



Instalacja (LaydeeDee + Moncheri)

Monika Zborowska

Monika ZborowskaUkończyła licencjackie studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (rok 2000). Obecnie jest na studiach językowych w Wielkiej Brytanii.
Współpracuje z międzynarodową grupą artystów multimedialnych, której celem jest zwrócenie uwagi współczesnego odbiorcy na problemy i zagadnienia obecnych czasów, dotarcie od pojedynczego widza do zbiorowej publiczności przy użyciu nowoczesnych środków artystycznego przekazu. Grupa ta specjalizuje się w projekcjach wideo i wideo art, instalacjach 3D, fotografii, projektach przestrzennych. Działa w londyńskich klubach i galeriach. Współpracuje również z artystami z Polski, Kolonią Artystów "Młode Miasto" Gdańsk, biorąc udział razem z BSF w wydarzeniach kulturalnych w Polsce i Anglii.
W swoich pracach odwołuje się do pierwotnych symboli tkwiących w każdym z nas. Ujmując je w futurystyczne formy ma zamiar dotrzeć do korzeni naszego istnienia. Połączenie zimnej i logicznej technologii z odczuwaniem duszy jest dla niej bezpiecznym obrazem współczesnego świata, w którym jest miejsce dla człowieka i jego człowieczeństwa.

- Cyfrowe panele plexiglasowe (kosmiczne daty)



Podwieszone na stalowych linkach cztery komplety paneli z cyframi.
Przedstawiona kolekcja cyfr, jest częścią nowego projektu, który zostanie udostępniony dla publiczności w tym sezonie letnim na festiwalu Glastonbury i Glade w Wielkiej Brytanii. Wykonana techniką własną na czerwonej plexy symbolizuje zelektronizowany czas, w którym obecnie sie znajdujemy.

Koncert w sali błękitnej (YX + Paweł Grabowski)

Oleg Dziewanowski i Adrian Łukaszewski

Współpracują ze sobą od 10 lat w różnych składach muzycznych. Po zakończeniu studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku, podjęli studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej w Hanowerze na wydziałach: Nowa Muzyka i Jazz/Rock/Pop.
Oleg Dziewanowski jest asystentem na Akademii w Hanowerze. Wygrał Ogólnopolski Konkurs Marimbowy w Warszawie (w roku 2000) oraz prestizowy Miedzynarodowy Konkurs Interpretacji Utworów Karlheinza Stockhausena (w roku 2004)
Adrian Łukaszewski zdobył 2-gie miejsce na Konkursie Perkusjnym w Opolu (w roku 1995).
Artyści często wspólnie koncertują w Niemczech. Występują także jako soliści z towarzyszeniem orkiestry.
Ich celem jest stworzenie spektaklu perkusyjnego w którym nastąpi połączenie rytmu, melodii, ruchu i światła. Będzie to urzeczywistnienie pełnego spektrum ich zainteresowań i doświadczeń.

- 40-minutowy koncert na dwie marimby.

Wizualizacja pt. "Klepsydra" (LaydeeDee + Cherry Boom!)

Film jest  ruchomym obrazem, który w symbolicznej i subtelnej formie pokazuje naturalny cykl kobiety. Nieustanną cykliczną przemianę na tle rytmu bijącego serca.

Sala główna

Koncert Loco Star
Obrazy Moniki Zborowskiej

Obrazy Moniki Zborowskiej wykonane na delikatnym płótnie malowane akrylem (2 srebrne, 2 zlote ) w ramie z syntetycznego materiału.


Elektroniczny zegar odliczający czas do tyłu

Godzina "zero" to moment wyciszenia imprezy w celu zwrócenia uwagi na atmosferę panującą w chilloucie (dźwięk bicia serca).

Intro muzyczne

DECKARD Michał Wierzchowski

Interesuje się szeroko pojętą elektroniką. Pierwszy publiczny występ dał w 1996 r. przy współpracy z Centralnym Urzędem Kultury Technicznej CUKT. Należy do ogólnopolskiego kolektywu Neotronika oraz własnego - Site Records, do którego należą także Adubter, Ars Deco, Essence, Kcr, Luks, Muchacho,Offpop, Pu, Qads. Site Records to również net label (www.site-rec.com) skupiający artystów z Polski, a takze z Chile, Francji i Irlandii, czego dowodem jest składanka "Sad Electronics 2". Współpracuje także z grupą Acid Orange Crew, której owocem jest cykl "Nuclear Sfinks Zone", odbywający się w sopockim Sfinksie. Jest organizatorem cykli imprezowych "Electronica Intelligente" (Sfinks), oraz "Wieczorów Smutnych Elektroników" (Klub w Gdyni). Zajmuje się także oprawą muzyczną wystaw oraz performance'ów (galeria 78, Teatr Miejski w Gdyni, Kolonia Artystów). W 2004 roku wspólnie z DJem Qadsem nagrał płytę "Delight Chill Session".

Elektroniczny kolaż muzyczny (LaydeeDee + MayBee + DECKARD).

Performance "Lądowanie załogi"

Ania Stefaniak

Makowa Panienka-niekonwencjonalne i wizjonerskie spojrzenie na szeroko rozumianą modę. Fascynacja bazarami, burdami z lat 60-tych jak i dalekie spojrzenie futurystyczne. Rokoko koronki, duże figlarne guziki i zamki błyskawiczne to artefakty pojawiające się jakby wyczarowane z magicznego cylindra. Swoboda w kontrastowej kolorystyce i różnych ciężkościach materiałów składają się na niepowtarzalne kreacje
pozwalające lewitować w przestrzeni. Ubiory MP to zawiła elegancja z wysmakowaną dekoracyjnością, kapryśna kokieteria z jazzową swobodą, ale również funkcjonalność z ekstrawagancją w tabakierce.

- Performerzy w czerwonych kombinezonach z jednej spójnej kolekcji.
- Prezentacja załogi ChillArt.

Maciej Bejm

Maciej BejmEkstremalista, duszą artysta. Nauczyciel latania.
Od 2003r. nieoficjalny mistrz Polski w przelotach tandemowych paralotnią.
Zadba o bezpieczeństwo załogi podczas wysiadania ze statku.








- Światła. Kosmiczna Załoga ChillArt zjeżdża po linie. Gwiezdny pył

Spektakl (Teatr Cynada)

Bożena Eltermann

Bożena EltermannZałożycielka Teatru Cynada (1998r.). Zrealizowała cztery autorskie przedstawienia: Cynada (1998r), Tranquila (1999r), Książe z liliami (2001r), waran@las.piniowy (2003r). Jako solistka Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro wzięła udział w siedmiu produkcjach teatralnych ( Umarli potrafią tańczyć, Dantończycy, ZUN, Idole Perwersji, College 24, Miasto Mężczyzn, Pasja) oraz trzech produkcjach filmowych dla Telewizji Polskiej. Wystąpiła w siedmiu produkcjach międzynarodowych we współpracy z takimi choreografami jak: Mellisa Monteros (USA), Maiki Hauru (Finlandia), Pala Ross (Kanada).
Jest współautorką sześciu przedstawień Teatr Patrz Mi na Usta Krzysztofa Dziemaszkiewicza. Była gościem wszystkich ważniejszych festiwali w Polsce.
Prestiżowe festiwale zagraniczne:
Międzynarodowy Festiwal Sztuki (Edynburg), dyr. Frank Dunlop; Festiwal Spoleto, (Charlston, USA), dyr. Gian Carlo Menotti; Festiwal Spoleto, (Włochy), dyr. Gian Carlo Menotti; Międzynarodowy Festiwal w Stambule; Tanssia Tyrkylla, Oulu (Finlandia); Artgenda, Stockholm (Szwecja); 8 Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego,( Kowno, Litwa); Deutsch als Freud, (Frankfurt, Niemcy)


- Spektakl. Występują: Bożena Eltermann, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Magdalena Frąckiewicz.

Film pt. Striptiz Tranz (LaydeeDee + Monsieur Zupica)

Maciej Szupica

Maciej SzupicaStudiuje rzeźbę. Absolwent grafiki na ASP w Gdańsku. Udziela się w wielu projektach - w niektórych na stałe (Skand 21, Uniform, DICK4DICK), realizując prace z zakresu grafiki, plakatu, filmu, video, performance. Interesuje się łączeniem form gatunkowych (muzyka + obraz, fotografia + rzeźba). Od wielu lat projektuje plakaty dla klubu Sfinks. Jest tam też głównym VJ-em. W swoim dorobku ma kilka wideoklipów. Fotografię traktuje przede wszystkim jako materię poznawczą, stąd np. fascynacja techniką camery obscury. Ma na swoim koncie kilka nagród: Drewniany YACH na festiwalu wideoklipów YACH FILM 2003, wyróżnienie w kategorii WIDEO ART na festiwalu OFFENSIWA 2004, wyróżnienie w kat. EKSPERYMENT na 4. Sopockim Festiwalu Filmów Niezależnych..






- Film Striptiz Tranz

Kobieta otrzymała wspaniały dar, jakim jest ciało - ono mówi o niej głośniej, niż słowa. Nikt też nie potrafi tak pięknie go ubrać i tak wdzięcznie rozebrać jak ona. Film odwołuje się bezpośrednio do zmysłowości i seksapilu. Jest to estetyczny striptiz w wykonaniu siedmiu kobiet które tworzą w filmie jedną, współczesną i nowoczesną kobietę o siedmiu twarzach,istniejącą w swiecie rzeczywistym i wirtualnym. Film zrealizowany jest w formie wideoklipu.

Tancerki: Bożena, Magdalena, Ewelina, Agnieszka, Sarenka, Eliza..., Dominika + na żywo Agnieszka, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz.

DJ + instrumenty perkusyjne (DECKARD + YX)

- Improwizacja na instrumentach perkusyjnych połączona z setem DJa.

Chwilowe wyciszenie imprezy - promocja Chilloutu

Przypomnienie pierwotnej formy chilloutu jako miejsca odpoczynku i kontemplacji (dźwięki bicia serca).

all rights reserved (c) 2005
chill@chillart.pl